تاریخ : 24 مرداد 1 21:24
3
امام جمعه قزوین:

از شعار عدل علوی فاصله نگیریم/ برنامه‌های دستگاه قضایی استان بر محور اقامه حق، عدل و عمل به قانون استوار است

  • کد خبر : 220798
  • 03 تیر 1 17:27
از شعار عدل علوی فاصله نگیریم/ برنامه‌های دستگاه قضایی استان بر محور اقامه حق، عدل و عمل به قانون استوار است
آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه قزوین گفت: برنامه‌های دستگاه قضایی استان بر محور اقامه حق، عدل و عمل به قانون استوار است.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار ‌شد، اظهار کرد: ن در همه شئون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اعم از ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها، بازار و در میان روابط خانوادگی و اجتماعی، باید یاور یکدیگر باشیم و برای اینکه تقوا در زندگی و جامعه ما پیاده شود، آحاد مردم در کنار یکدیگر یک جریان راه بیندازند.


وی افزود: باید همه دست به دست هم بدهیم برای اینکه زیبایی، شیرینی، آثار و برکات شجره طیبه تقوا را ببینیم تا از زندگی لذت بیشتری ببریم.

امام جمعه قزوین با اشاره به سالروز انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران این مرد بزرگ ادامه داد: آیت‌الله بهشتی متفکر، عارف، سیاست‌مدار، فقیه و فیلسوف بودند هفته قوه قضائیه به این دلیل نامگذاری شده است.

برنامه‌های دستگاه قضایی استان بر محور اقامه حق، عدل و عمل به قانون استوار است


آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: رئیس کل دادگستری استان با نگاه مؤمنانه‌ای که دارند در صدد این هستند تا با توجه به رسالتی که بر عهده دارند اقامه حق، عدل و عمل به قانون را اعمال کنند گرچه برخی اوقات ممکن است از دستگاه قضا گلایه‌ای هم بشنویم اما تلاش این عزیزان جای قدردانی دارد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: خداوند متعال در آیه 58 سوره نساء فرمود خداوند به شما فرمان می‌دهد که امانت‌ها را به صاحبانش بدهید و هنگامی که میان مردم داوری می‌کنید، به عدالت داوری باشد و در این آیه اندرزهای خوبی نیز داده شده است گرچه ما در جریان هستیم که کار دستگاه قضا بسیار دشوار است چه بسا که خیلی از این عزیزان حتی پرونده‌ها جهت رسیدگی را با خود به منزل می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: خداوند به عزیزان دستگاه قضا فرمان می‌دهد که این امانت باید به اهلش برسد، در این میان یک نفر ممکن است خیلی بلد باشد که چه طور وکیل بگیرد یا چگونه لایحه تنظیم کند، اما یک شخص دیگر ممکن است کسی را نداشته باشد و حتی نتواند از حق خود دفاع کند، آنجاست که عزیزان دستگاه قضا باید وارد عمل شوند.

محور صدور احکام، عدالت باشد


آیت‌الله عابدینی افزود چیزی که به عنوان حکم صادر می‌کنید باید عادلانه باشد تا هر کسی این حکم را دید به شما احسنت بگوید، خداوند در آیه 26 سوره صاد به داود پیغمبر فرمود من تو را خلیفه در زمین قرار دادم تا آن چیزی که حق است را حکم کنی تا در بین مردم اجرا شود.

وی با بیان اینکه عدالت و حق از نکات حائز اهمیت است، اذعان کرد: در قانون هم آمده که کاری کنیم مردم حق و عدالت را در زندگی خود ببینند که این کار بر عهده عزیزان دستگاه قضا است، همچنین باید به مردم توصیه کنیم که خودشان هم همت کنند تا حقشان آسیب نبیند.

دستگاه‌ قضا پاسبان آبرو و حیثیت جمهوری اسلامی


نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: امام خمینی (ره) فرمودند امروز دادگستری و دستگاه‌های انقلابی پاسبان آبرو و حیثیت جمهوری اسلامی و اسلام است و انحراف در قضا مردم را از این دستگاه مأیوس و به جمهوری اسلامی و روحانیون بدبین می‌نماید و این سفارش امام راحل است.

ارزش عدالت از نگاه امیرالمؤمنین (ع)

 

امام جمعه قزوین تصریح کرد: رهبر فرزانه انقلاب فرمودند ما نباید از شعار عدل علوی عقب‌نشینی کنیم، این کلام آقا بسیار معنا دارد و هر کسی با کلام امام علی (ع) آشنا باشد می‌داند عدالت در نگاه حضرت بسیار حائز اهمیت است و بر اساس فرمایش امیرالمؤمنین (ع)؛ این حکومت برای من از عطسه بز بی‌ارزش‌تر است مگر آن که حقی را زنده کنم و باطلی را از میان بردارم.


وی افزود: در جای دیگر امام علی (ع) درحالی‌که کفش‌های خود را در آستانه جنگ پینه می‌زد فرمود این حکومت برای من به اندازه این کفش‌هایی که هیچ ارزشی ندارند، بی‌ارزش‌تر است مگر آن که حقی را احیا کنم و باطلی را بمیرانم و این حدیث یک بشارت است که نشان می‌دهد اگر حقی را احیا کنیم چقدر ارزشمند است و در حقیقت کلام امیرالمؤمنین (ع) را احیا کرده‌ایم.


آیت‌الله عابدینی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که ما نباید از شعار عدل علوی فاصله بگیریم و عدالت و عدالت‌خواهی از چیزهایی است که نباید آن را فراموش کرد و امروز نیز این معنا بایستی با جدیّت دنبال شود.

خطیب نماز جمعه قزوین با اشاره به روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی گفت: ما می‌دانیم چقدر عوامل آمریکا و انگلیس و عامل خطرناکشان یعنی صدام بعثی از سلاح شیمیایی علیه مردم ما استفاده کردند و الان در بسیاری از جاهای مملکت عزیزانی را داریم که گرفتار مشکلات آسیب‌های شیمیایی شده‌اند و بسیار آزاردهنده است و در این میان شهر سردشت و حلبچه عراق از جمله مواردی است که به بدترین نوع بمباران شیمیایی گرفتار شدند و با زندگی بسیار سختی مواجه شدند و بسیاری از مردم هم به شهادت رسیدند و آن زمان سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری سکوت اختیار کردند و بلاهایی که به سر مردم آمد را محکوم نکردند.


خطیب نماز جمعه قزوین با اشاره به ایام برگزاری مراسم حج، عنوان کرد: نبوت، وحی، ولایت اهل بیت (ع)، قرآن و حیات طیبه از نقطه کعبه به همه عالم نشر پیدا کرد و گسترش یافت، ملتمسانه از خداوند بخواهیم همان گونه که راه کربلا را باز کرد و از هم اکنون دل های ما به فکر پیاده روی اربعین و زیارت آن مضجع شریف است، راه مکه و مدینه نیز به همین شکل باز شود تا جمعیت های عاشق برای پیاده روی آنجا نیز خود را آماده کنند.

وی بیان کرد: رهبر فرزانه انقلاب فرمودند امت اسلامی کجا بهتر از حج می‌تواند پیدا کند که درباره مسجدالاقصی اظهارنظر کند؟ اظهار موضع درباره حضور شرارت آمیز امریکا در منطقه در کجا بهتر از مکه و مراسم حج اتفاق خواهد افتاد؟ امیدواریم که با اعمال حج ابراهیمی (ع) شاهد عزت و عظمت مسلمین باشیم، نمازهای عید قربان و عیدفطر نیز که برای نشان دادن عظمت اسلام و اسلامیان با شکوه هر چه تمام تر برگزار می شوند و باید نمادهای حج ابراهیمی باشند، ان شاءالله حج ابراهیمی را خدا به همه ما روزی کند.

درگذشت استاد محمدعلی کریمخانی


آیت الله عابدینی خاطرنشان کرد: مناسبت دیگری که داریم درگذشت ذاکر اهل بیت(ع) مرحوم محمدعلی کریمخانی است که با آن نغمه آسمانی و ملکوتی که از صمیم دل برای امام رضا(ع) سرود، جاودانه شد، محبت او در دل های اهل ایمان در کنار محبت ثامن الحجج نشست، خدا ایشان را با انبیا و اولیا محشور کند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین یادآور شد: شهادت امام جواد(ع) را نیز پیش رو داریم، این امام همام جمله ای دارند که امروز خیلی لازم داریم این جمله را سرلوحه فرهنگ و رفتار خویش قرار دهیم، حضرت فرمودند هر که گوش به گوینده‌ای دهد انگار که او را پرستیده، پس اگر گوینده از جانب خدا باشد در واقع خدا را پرستیده و اگر گوینده از زبان ابلیس سخن گوید به راستی که ابلیس را پرستیده است، ما نیز هر جا سخن می گوییم باید خدایی حرف بزنیم نه این که طبق هوای نفس سخن بگوییم.

وی تصریح کرد: برای مثال ممکن است یک کلیپی در فضای مجازی قرار داده باشند که هدفش این است که علیه خادمان مردم سیاه نمایی کند و مردم را به جان هم بیندازد، در مردم یاس و ناامیدی تولید کند، امید مردم را تیره و تار نشان دهد، مردم ناراحت شوند و نسبت به آینده تصور بدی داشته باشند، چنین چیزی حرف و خواسته شیطان است، این شیطان است که دائم می گوید شما هیچ چیزی نیستید و هیچ چیزی ندارید و به جایی نمی رسید، اما خدا دائم به ما امید می دهد، هر که حرف از ناامیدی زد سخنگوی شیطان است، درست است که فقر در حال آسیب رسانی به مردم است اما با زدن حرف شیاطین فقر برطرف نمی شود، شیاطین خودشان تولیدکنندگان فقر هستند، شیاطین همان تحریم کنندگان هستند، شیاطین همان محتکرین هستند، مگر این ها می توانند فقر را از بین ببرند؟ همین ها می آیند در گوش ما یاس و ناامیدی را القا می کنند.

امام جمعه قزوین در پایان گفت: امام جواد(ع) فرمودند «أَنَّكَ لَنْ تَخْلُوَ مِنْ عَيْنِ اَللَّهِ فَانْظُرْ كَيْفَ تَكُونُ» یعنی ای بنده خدا، تو هیچ وقت از جلوی چشم خدا پنهان نیستی، عالم محضر خداست و خدا همیشه تو را می بیند، حال نگاه کن ببین چگونه داری فکر می کنی و در دلت چه می گذرد و چه چیزی می گویی، چطور رفتار می کنی، اخلاقت با خانواده و فرزندان و والدین و مردم چگونه است؟ خدا دارد تماشا می کند، ببین خدا چه نمره ای به تو می دهد؟ همه ما به این نمره خدا بسیار محتاج هستیم.


انتهای پیام/۱۰۰۳

لینک کوتاه : https://shakheskhabar.ir/220798

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.